Araba neden siyah duman atar?

Egzozda siyah duman görülmesi hava filtresinde bir sorun olduğuna işarettir. Hava Filtresi tıkandığı veya herhangi başka bir sebeple gerektirdiği performans gösteremediğinde silindir içerisindeki yanma odalarına yeterli kapasitede havayı iletemiyor ve siyah renkte dumana sebep olabiliyor. Yeterli olmayan hava nedeniyle yakıtın sağlıklı olarak yanması gerçekleşemiyor bu sebeple aracın tükettiği yakıt miktarında artış meydana geliyor. Hava filtresini zamanında yenilemek, hem aracınızın yakıt sisteminin hem de egzoz sisteminin sağlığı için son derece önemlidir.

 

Araba neden beyaz duman atar?

Arabanın beyaz duman atması, aracın soğutma suyu sisteminde bir sorunun varlığını gösterir. Soğutma suyu aracın motor bloğu içerisindeki kanallarından geçer. Bu esnada soğutma suyu silindir içerisindeki yanma odalarına karışarak egzoz sisteminden dışarıya beyaz duman atılmasına sebep olur. Bu sorunun en bariz sebebi silindir blok ve silindir blok contasında meydana gelen problemlerdir.

 

Araba neden gri duman atar?

Turboya sahip araçlarda turbo bağlantılı etkenlerden dolayı gri dumana rastlanır. Turbonun yağ yakması sebebiyle egzozdan gri görünümlü bir duman çıktığını fark etmek olasıdır. Yağ eksiltme ve çekişten düşme gibi belirtileri de vardır.

 

Araba neden mavi duman atar?

Mavi duman, diğer duman çeşitleriyle karıştırılmayan kendini en iyi belli eden duman çeşididir. Silindirlerin içindeki yanma odalarına motor yağının karışmasıyla egzozdan dışarıya mavi duman çıktığı gözlemlenir. Sübap contalarının ve blok içerisindeki pistonlardaki segmanların aşınması sonucunda yanma odasına motor yağı karışması mümkündür.

 

Egzoz Bakımı

Her ne kadar o gözle bakmasak da otomobillerin de düzenli bakıma ihtiyaç duyan birer makina olduğunu unutmayın. Aracınızın periyodik bakımları kadar egzoz muayenesini de geciktirmeden yaptırmak olası ufak veya son derece önemli problemlerin önüne geçmenizi sağlar. Egzoz dumanının rengini ve yoğunluğunu gözlemlemek aracınızın güncel durumunu öğrenmek ve geç olmadan müdahale etmek için son derece önemlidir.