Araç Aksamları: Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı (kam kayışı), otomobilin temel bakım parçalarından biridir. Triger kayışının kırılması ve ciddi hasara yol açmasıyla ilgili birçok olasılık vardır. Ancak motorun nasıl çalıştığına aşina olmayan bazı araç sahipleri, Triger kayışının ne olduğunu veya neden bu kadar önemli olduğunu bilmiyor olabilir.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı, bir otomobilin motorunda bulunan ve motor valflerinin tam olarak doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlayan güçlendirilmiş kauçuk bir kayıştır. Motorun düzgün çalışmasını sağlamak için eksantrik milinin dönüşünü krank milinin dönüşüyle ​​senkronize olarak hassas bir şekilde kontrol eder.

Yani bir triger kayışı motorun zamanlamasını kontrol eder, ancak neden bu kadar önemlidir? ve Triger kayışı ile Triger zinciri arasındaki fark nedir?

 

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Eksantrik mili ve krank milinin zamanlamasını senkronize etmek için motor çalışırken bir triger kayışı döner. Çoğu arabada su pompasını da çalıştırır. Arabanın motorunun çalışmasına izin verir. Triger kayışında bir sorun dahilinde motor çalışmaz. Triger kayışının valflerin açılıp kapanmasını kontrol etmek için nasıl çalıştığını ve Triger kayışının kopmasının feci sonuçları vardır. Kayış koparsa motorda ciddi hasar meydana gelir, ancak neyse ki çoğu zaman dikkat edilmesi gereken Triger kayışı uyarı işaretleri vardır.

 

Triger Kayışı Nelerden Yapılmıştır?

Bir Triger Kayışı, güçlendirilmiş kauçuk kompozitten yapılmıştır. Ömrünü uzatmak için kevlar gibi oldukça dayanıklı malzemeler içerebilir. Kauçuk, yüksek çalışma sıcaklıklarına, yağa ve kire maruz kaldığında zamanla esner ve zayıflar. Bu nedenle Triger Kayışı bir aşınma parçası olarak görülür. Bu nedenle belli rutinde değiştirilmelidir. Eksantrik milinin ve krank milinin ucundaki dişlilerin daha iyi kavranmasını sağlamak için lastik dişlere sahiptir. Zamanla bunlar da aşınabilir, hatta tamamen hasar görebilir.

 

Motorun parçaları arasında Triger Kayışı var mı?

Triger Kayışı motorun bir parçasıdır. Motorun içinde olmak yerine motor bloğunun dışına takılır. Sonuç olarak araç sahipleri, Triger Kayışlarını çok fazla ayırmadan kontrol etmek nispeten basittir. Genellikle, erişim sağlamak için çıkarılması gereken metal veya plastik bir kasa ile kaplanırlar.

 

Triger Kayışı ve Serpantin Kayışı Farklı Mıdır?

Triger kayışı ve serpantin kayışı aynı şey değildir. Triger kayışı motor valflerinin zamanlamasını kontrol ederken, serpantin kayışı hidrolik direksiyon, alternatör ve klima gibi otomobilin çeşitli bileşenlerini kontrol eder. Serpantin kayış, tahrik kayışı olarak da bilinir. Motorunuzun düzgün çalışması için hala önemlidir, ancak triger kayışından tamamen farklı bir iş görür.

 

Triger Kayışı Gergisi Nedir?

Bir gergi, etkin bir şekilde çalışması için Triger Kayışını gergin tutar. Her şeyin olması gerektiği gibi dönmesini sağlamak için Kam Kayışının her zaman gergin olması gerekir. Bir Triger Kayışı gergisi; yay, kasnak, kol ve baz içerir. Genel olarak, Triger Kayışı gerdiricisini kayışı zamanla yıprandığı için vaktinde değiştirilmelidir. Kayış gergisiyle ilgili bir sorun olduğunda, bu bir vuruntu etkisine sahiptir ve Triger kayışının kendisinin arızalanmasına neden olur.

 

Triger Kayışı ve Triger Zinciri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Triger kayışları ve Triger zincirleri aynı işi yapar ancak yapıları ve konumları farklıdır. Bir Triger kayışı kauçuktan yapılır ve motorun dışında bulunur, Triger zinciri ise metalden yapılır ve motorun içinde bulunur.

Triger kayışları, bir arabanın ömrü boyunca en az bir kez değiştirilmesi gereken monte edilebilir bir parçadır.

Triger zinciri otomobilin tüm ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlandığı için çoğu durumda değiştirilmesi gerekmez. Bir Triger zincirinin ana yararı, daha dayanıklı bir malzemeden yapılmış olmasıdır, ancak üretilmesi daha maaliyetledir. Triger kayışından çok daha yüksek maliyetli olabilir.

BMW’lerinizin her ikisinde de triger zincirleri bulunurken Mazda MX-5 (Miata) modelinde triger kayışı bulunur. Tecrübelerimize göre, eski BMW (8 Serisi) soğuk bir marşta biraz gürültülü olabilir, ancak gerçekçi olarak, aynı dönemin kemer takılı eşdeğer bir otomobili ile karşılaştırıldığında fark çok belirgin değildir. Üreticiler, zamanlama zincirlerinin çıkardığı gürültüyü azaltmak için son yıllarda çok fazla çalışma yaptı ve bu günlerde birçok üretici, eklenen dayanıklılık nedeniyle araçlarında zamanlama zincirlerini tercih ediyor.

 

Tüm rehberimizi inceleyip bilgi edindiğinize göre artık doğru triger kayışı seçimini Yedpama Yedek Parça Marketi üzerinden seçip alabilirsiniz. Yedek parça ihtiyacınızı güvenilir ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Yedek parçalar hakkında bilgi almak için lütfen bize ulaşın.