Aracınız İçin Doğru Alternatör Seçimi Nasıl Yapılır?

Aracınız İçin Doğru Alternatör Seçimi Nasıl Yapılır?

Aracınıza en uygun alternatörü seçmek, aracınızın toplam elektrik yükünü anlamak demektir. Bu durum, size araç arızalarını önleme noktasında yardımcı olabilir. Araç sahiplerinin karşılaştığı sıkıntılardan biri OEM elektrik devreleri için gerekli olan toplam amper sayısının belirlenmemesidir. Birçok araç sahibi, daha ufak çaplı devreler için yedekte bir ölçüde güç tutsa da araçtaki ses sistemi gibi yüksek amper tüketen aksesuarlar, elektrik sisteminin aşırı çalışmasına neden olabilir. Bu sorunun çözümü için birlikte rehberimizi inceleyelim.

Çözümün basit olduğunu düşünseniz de aracınız için uygun alternatör seçmek bazen zor olabilir. Aracınızı etkileyecek çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak bir alternatör seçimi yapmalısınız. “Yükseltmeye ihtiyaç var mı, araca uygun boyutta bir alternatör mü, alternatörü nasıl daha iyi kullanabilirim?” gibi sorular bu noktada son derece önemlidir. Basit bir görünüme sahip ve yüksek işlevli bir alternatör sizin için uygun özellikleri sunabilir.

 

Alternatörü Montaj Etmenin Yolları

   Alternatörün aracınıza uygun bir şekilde montajı için hassasiyet ve gerekli olan doğru yüksekliği bulmak gerekir. Alternatör montajında bilinen iki yol vardır:

Menteşe Montajı: İki montaj ayağı ve ayarlanabilir kulak kullanılarak tanımlanır. 7 yıldan uzun süredir kullanımda olan araçlar için kullanılır.

Ped Montajı: Hemen hemen tüm araçlar tarafından kullanılmaktadır. Otomobilin motor bloğuna vidalanan dört montaj tipine sahiptir.

 

Fırçalı Alternatör ve Fırçasız Alternatör

   Satın alımda karar vermeniz gereken bir diğer nokta da fırçalı ya da fırçasız alternatördür. Alternatörün fırçalı olup olmayacağına aracınızın kullanımı karar verir. Eğer alternatörünüzü yaklaşık iki yıl boyunca kullanacaksanız fırçalı alternatör iyi bir seçim olacaktır. Aracınızı ticaret döngüleri de dahil olmak üzere uzunca bir süre kullanmayı planlıyorsanız fırçalının iki katı para ödeyecek de olsanız alternatörünü çok daha uzun süre dayanacaktır.

 

Alternatör Çıkışı

   Tüm alternatörler maksimum çıkış için işaretlenmiştir. Alternatörler döner cihazlardır. Bu nedenle çıkış işareti kabaca 5.000 RPM şaft hızıdır. Alternatör kasnağı diğer kasnaklara kıyasla daha küçük olduğundan motor devrinden daha hızlı döner.

Araçtaki görev döngüsü, çıktı birimine karar verirken dikkate alınması gereken en önemli husustur. Ülke dışına ürün taşıyan bir kamyonunu hızı çoğunlukla otoyoldaki göstergelere bağlı olacaktır. Oysa şehir içi ya da şehirler arası çok fazla mesafe alan bir araç düşük hızlarda yüksek güce sahip bir alternatörden tam anlamıyla faydalanacaktır. Yüksek enerji tüketen görev döngüleri için tasarlanmış bir pilin kullanılabilirliği dikkate alınması gereken bir unsurdur. Bir devre veya sistem üzerindeki iki nokta arasındaki potansiyel farka gerilim voltaj denir. Bir motorun voltajı volt olarak ölçülerek bir sayı ile ifade edilir. Pilin şarj potansiyelini veya bir elektrik hücresinin potansiyelini hesaplamayı kolaylaştırmak amacıyla genellikle 0’dan maksimum değerine yani ‘tepe’sine ölçülür. Bunlar alternatörün voltajı için önemlidir.

 

Alternatörünüzden Optimum Verim Almanın Yolları

Alternatörünüzün doğru ölçüye sahip olduğundan emin olun. Gergi ve alternatör kayışının en uygun durumda olduğundan emin olun. Alternatörler, ters yönde olsa da sorunsuz çalışacak şekilde tasarlandığından yer sıkıntısı yaşadığınız durumda alternatörünüzü ters yönde yerleştirebilir ve montajı bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Alternatör Satın Almak İçin Neden Yedpama Yedek Parça Marketini Seçmelisiniz?

   Alternatörün arabanız tarafından tüketilmek için enerjinin üretildiği ve depolandığı sorumlu bir cihaz olduğunu ve motor açıkken aracın elektrik yüküne güç sağlamak ve aracın akülerini şarj etmek için motoru kullandığını bilmeniz son derece önemlidir.