İnternetten Otomobil Yedek Parçası Alırken En Sık Yapılan Hatalar

İnternet, alışveriş dahil olmak üzere her türlü imkana hızlı ve kolayca ulaşmamızı sağlar. Son derece karmaşık gibi gözüken otomobiller için yedek parça satın almak bile internet ortamında son derece kolaydır. Fakat internet alışverişinin her anında olabileceği gibi yedek parça alımı esnasında kandırılmak da mümkündür. Hepimiz dürüst olmayan satıcının düşük kaliteli ürünleri ve online alışveriş yaparken ters gidebilecek bir dizi olayla karşılaşabiliriz. Bir otomobil yedek parçasını internet vasıtasıyla satın almak satıcı tarafından olağandışı imkanlar sunulduğunda çok daha cazip gözükebilir. İşte şimdi yedek parça alışverişi esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

 

Yanlış veya Eksik Yedek Parça Siparişi

 

Çoğu zaman doğru yedek parçaya karar vermek ve satın almak kafa karıştırıcı olabilir. Tek bir yedek parça için var olan seçenekler dahi kafa karıştırıcı olmak adına tek başına yeterlidir. Değişim veya iade ile vakit kaybetmeden siparişi verebilmek için önce mevcut yedek parçanızın ambalajındaki ayrıntılara göz atın. Ambalajın elinize ulaşmaması durumunda, yedek parçanızın üstünde de yeterli ayrıntıların etiketinin bulduğu bilinmelidir. Parçada belirtilen tüm ayrıntıların web sitesinde belirtilenlerle uyumunu kontrol edin. Teknik özellikler, otomobil yedek parça satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliktir.

Yalnızca bir parça mı, bir takım mı yoksa bir takımın parçalarını ayrı ayrı mı satın almanız gerektiğini bilin. Siparişinizi vermeden önce tam anlamıyla aradığınız parçayı mı yoksa fazlasıyla benzeyen bir diğerini mi sipariş ettiğinizden emin olun. Yedek parça için montaj bölümünü kendiniz yapıyorsanız, siparişinizin eksiksiz bir set olduğundan emin olun, böylece ek yedek parça satın almak zorunda kalmadan veya size parçaları ütopik bir fiyata satabilecek yerel bir tamirciden yardım almadan sorunu baştan çözebilirsiniz.

 

Güvenilir Olmayan Satıcıdan veya Web Sitesinden Satın Alınmış Yedek Parça

 

Zamanında hatta hiçbir zaman gelmeyen ya da tamamen işe yaramayan bir parça son derece can sıkıcı olabilir. Bu olayı yaşamamanın en kısa yolu, satıcınızı tanımaktır! Siparişinizi vermeden önce satıcıyı veya web sitesini araştırın. İnsanların incelemelerini ve geri dönütlerini kontrol etmek, satıcı hakkında bilgi edinmenin en kolay yoludur.

Yedpama, marş parçalarından alternatör parçalarına kadar orijinal yedek parça satın alabileceğiniz , ihtiyaç duyduğunuz yedek parçayı kolayca bulabileceğiniz oto yedek parça sitesidir. Aradığınız parçanın orijinal versiyonuna sağlam bir şekilde ulaşabilmek için Yedpama’ya güvenebilirsiniz.

 

 

 

Yedek Parçanızın Özelliklerini İyice Araştırın

 

Diyelim ki bir alternatör arıyorsunuz ve karşınıza çıkan ilk seçeneği, doğru ve güvenilir bulduğunuz için alternatiflere göz atmadan sipariş ettiniz. Bu sebeple onu daha ucuza satan başka bir güvenilir web sitesi olduğunu öğrendiğinizde pişman olabilirsiniz. Piyasadaki en iyi ürünü en ucuz fiyata bulmak sizi iyi bir tüketici gibi hissettirebilir. Siparişinizi verebileceğiniz web sitelerine göz atın, sundukları fiyatları ve vaatleri karşılaştırın. Ancak, şaşırtıcı derecede düşük fiyatlı yedek parçalara ve olağandışı vaatlere karşı dikkatli olun. Ürün, satın almak için her açıdan cazip geliyorsa şüpheli bir satıcı tarafından kurulan tuzağa düşürülmediğinizden emin olun.

 

Sahte Yedek Parçalara Dikkatli Olun

 

Orijinal bir üretici alternatör sipariş ettiğinizi düşünüp onun yerine yan sanayi bir yedek parçayla karşılaşmak son derece keyifsiz olabilir. Güvenli olmayan mağazalar orijinal olmayan ürünler gönderebilir. Ucuz yedek parça satın almak adına zarara uğramak istemezsiniz. Sahte ürünler satan satıcıların ürün görselleri, vaatleri genellikle orijinalin kendisi veya çok yakın bir takliti niteliğinde olabilir. Dolayısıyla şüpheye düşmek yeterince zorlaşacaktır. Ancak eksik veya hatalı özellikler, yazım yanlışları veya aldatmalı yazılmış ayrıntılar bu tür satıcıları tanımanın bir işaretidir. Ayrıca gerçek ve bilindik bir web sitesinden veya direkt olarak satıcıdan sipariş vererek sahte ürün alma riskinden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

Garantisi Olmayan Yedek Parça Almak

 

Bir otomobil yedek parçasının garantisi sigorta niteliğindedir. Prensip olarak garantisi olmayan bir yedek parça satın almamak son derece önemlidir. Garantinizin olmaması, ürün arızası veya hatası durumunda size iade ve değiştirme şansı sunmaz. Garanti sunan bir satıcı veya web sitesi de güvenilir olduğunu anlatmak ister. Size hatalı veya orijinal olmayan bir yedek parça satmak üzere olan şüpheli bir satıcı, bunun için asla garanti vermez!

Bunlar kaçınılması gereken bazı büyük olgular olsa da iade politikalarına, sipariş takip seçeneklerine ve web sitesinin satın alma işleminden sonra kurulum hizmeti de sunup sunmadığına bakın. Otomobil yedek parçaları satın almak göz korkutucu ve komplike bir işlem gibi görünebilir, ancak birkaç güvenlik uygulaması akıllı, ve uygun seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.