Oto Yedek Parça Mağazası Seçiminde İpuçları

Online alışveriş size birçok konuda kolaylık sağlar. Ancak doğru ürünü bulmak kadar doğru satıcıyı da bulmak da zor olabilir. Otomobil parçalarının nakliyesinden kupon kullanımına kadar göz önünde bulundurulması gereken çeşitli faktörler vardır.

Hangi siteden hangi parçaların satın alacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu ipuçları ile otomobil parçaları alımında online ortamda güvenliğinizi sağlarken aynı zamanda doğru parçayı uygun fiyata alabilirsiniz.

 

1-Alışveriş Sitesinin Güvenilirliğinden Emin Olun.

   İnternet ortamında güvenli bir alışveriş için öncelikle ilgili web sayfasının güvenilirliğinden emin olmalısınız. Bunun için çeşitli yollar vardır ancak en kolayı web tarayıcısının adres çubuğunun sol tarafında kapalı bir asma kilit simgesi aramalısınız. Bu simgenin olmaması bilgisayarınız ile web sitesini barındıran sunucu arasında şifrelemenin bulunmadığı anlamına gelir. Bir başka şekilde söylemek gerekirse bilgisayar korsanları şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden gönderdiğiniz kişisel bilgilerinizi görebilir. Bu duruma ister satın alımlarda ister e-mail hesabınıza giriş yaptığınızda dikkat etmeniz gerekir.

 

2-Değerlendirme Yorumlarını İnceleyin.

Ürünü satın alan kişilerin ve ürünün kullanıcılarının, satıcıyla olan deneyimini içeren yorumları okumak için internet üzerinde kısa bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Satıcı hakkında herhangi bir deneyim yansıtan bir değerlendirme bulamazsanız bu durum kötüye işaret olabilir. Müşterilerin kaliteli ürün ve hizmet sunan şirketlere yönelmesiyle değerlendirmeler de daha yüksek fiyatlara sebep olur. Bir sitenin olumlu yorumlarının artması kaliteli ürün ve hizmet verme olasılığını o derece arttırır.

 

3-Çeşitli Mağazalar Arasındaki Ürün Fiyatlarını Karşılaştırın.

   Alacağınız ürünü sipariş etmeden evvel farklı farklı sitelerden fiyat karşılaştırması yapın. Birçok parça aldığınız vakit fiyat karşılaştırması yapamazsınız ancak farklı sitelerde ürünlerin parça başına fiyatını karşılaştırabilirsiniz.

 

4-Çeşitli Online Otomobil Parçası Satıcısını Karşılaştırın.

Oto parçaları satın alırken mümkünse kapıda ödeme kullanın. Bu satın aldığınız ürünü ödemeden önce görmenize imkan tanır. Bazı şirketler teslimatta ödeme almak yerine müşteri bilgilerini veya banka bilgilerini alabilir. Bu tarz alışveriş sitelerine ödeme yapmadan önce güvenilir olup olmadığını kontrol edin.

 

 

5-Ürün Hakkında Bilgi Almak İçin Sorular Sorun.

   Birçok çevrim içi mağazada aracınız için aynı otomobil parçalarını bulabilirsiniz. Bazıları size diğerlerinden daha iyi fiyatlar sunar. Ancak hepsi uygun siparişte ücretsiz nakliye ve işleme imkânı sunar. Biraz araştırma yaparak doğru mağazayı seçerek alışveriş için doğru soruları sorabilirsiniz.

Farklı mağazalar sizden taşıma nakliye ve yeniden stoklama ücreti olarak farklı tutarlar talep edecektir. Ücretleri daha önceden sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Siparişinizin ne kadar sürede ne maliyetle elinize ulaşacağını ve iade durumunda bu işlemin onlara ne kadara mal olacağını anladığınızdan emin olun.

 

6-Mağaza Adresini Kontrol Ettiğinizden Emin Olun.

   Fiziksel adresini paylaşmayan bir parça satıcısı güven vermez. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Bu detay sizin için bir uyaran olur ve bu durum genellikle bir e-ticaret sitesinin saklayacak bir şeyi olduğuna işarettir. İnternet sitesinde konumunu saklaması sahte parçalar sattığının veya dolandırıcı olduğunun bir göstergesi olabilir. Orijinal parça satıcıları bir şeyleri saklamak yerine bilakis bilgilerini paylaşmaktan memnun olacaktır.

 

7-Güvendiğiniz ve Bildiğiniz Markaları Tercih Edin.

   Arabanız için gerekli yedek parçayı piyasada saygı kazanmış bir üreticiden veya satıcıdan temin edin. Temin için yurt içi ve yurt dışı olarak farklı seçenekleriniz olacaktır.

Not: Tanıdık olmayan ve yeni online mağazalardan kaçınmak sizin için daha iyi olacaktır. Piyasada saygı kazanmış online mağazalar ve geleneksel otomobil parçaları şirketleri genellikle bunlara sahiptir ve bir süredir aktiftirler.

 

8-Kaliteli Ürün ve Hizmet Sunan Online bir Mağazayı Tercih Edin.

   Kargonun ücretsiz olması harika ancak şirketin internet sitesinde mükemmel hizmet sunmuyorsa ve sitede gezinmek zorsa bu durum işinizi zorlaştıracaktır. Bazı satıcılar depolama için yüksek ücretler isteyebilirler. Satın almadan öncesinde şirketin iade politikasını bilmeniz size katkı sağlar. Yeniden stoklama için ücreti sormak, parça satın alımından önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

 

Çözüm

Çevrim içi otomobil parçası mağazaları, perakende mağazalara kıyasla size daha çok zaman ve para gibi pek çok avantaj sağlar. İnternet üzerinden alışveriş yapmaya çalıştığınızda karşınıza birçok yedek parça satıcısı mağaza çıkar ancak hepsi iyi bir kalite ve hizmet sunmazlar. Daha iyi kalitede parçalara sahip olabilmek için çevrim içi alışverişte dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları araştırarak öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İnternet siteleri üstünden yedek parça alışverişi yaparken satın alımdan araba tamirine kadar danışabileceğiniz online bir satıcıyı seçmek son derece önemli bir yer teşkil eder.