Yedek Parça Alımı: Oto Yedek Parça Satın Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Yedek parça almadan önce bilmeniz gerekenler

İnternetten bir yedek parça satın almak aracınız için daha tasarruflu bir seçenek gibi görünebilir. Aracınızı geliştirmek veya onarmak için alacağınız parçayı kendiniz montajlamayı düşünebilir veya montaj işlemi için bir profesyonelden yardım almayı düşünebilirsiniz. İnternetten alacağınız parça için dikkatli olmanız gereken hususlar var. Kaliteli ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir parça almak istersiniz öyle değil mi? O halde sağlam bir parçayı satın almadan önce bilmeniz gerekenlerin üzerinden geçelim.

Yedek parçanız sıfır mı? Yoksa ikinci el mi?

İnternette satılan yedek parçalar her zaman sıfır olmaz, çoğu zaman ikinci el ürünlerle karşılaşırsınız. Bu bazen moralinizi bozsa da bazen işinize yarayabilir. Örneğin eski model bir aracınız varsa bu aracın yedek parçaları artık üretilmiyor olabilir ve ikinci el seçeneği sizin için en mantıklı tercih olur. Aynı zamanda ikinci el parçalar ekonomik olarak da sizi zorlamaz. Bu durumda yapmanız gereken şey satın alacağınız parçanın hasar oranını ve sizin ihtiyaçlarınıza uygunluğunu iyi bilmelisiniz.

Yedek Parça OEM mi Yoksa Satış Sonrası (Yan Sanayi) Otomobil Parçası mı?

Tüm otomotiv parçalarının aşağı yukarı aynı malzeme ve işlemlerle üretildiğini düşünülse de gerçek şu ki, kalite ve fiyat önemli ölçüde değişiyor. Otomobil parçaları arasındaki en önemli farklardan biri, OEM veya satış sonrası parçalar (yan sanayi) olmalarıdır. OEM parçaları genellikle daha pahalıdır. Orijinal ekipman üreticisi parçalar, otomobil üreticisi tarafından özellikle aracınızda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu sebeple bilinen en iyi kaliteye sahiptirler ve kolayca monte edilebilirler. Satış sonrası parçalar üçüncü taraf bir şirket tarafından üretilir. Daha uygun fiyatlı olabilirler, ancak bazı durumlarda kalite ve uygunlukla ilgili sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Doğru veya yanlış parça türü yoktur, ancak seçiminizi yaparken her iki tür otomobil parçasının da artılarını ve eksilerini anlamalı ve aracınıza en uygun yedek parça modelini bulmalısınız.

Alacağınız Yedek Parçanın Numarası Doğru mu?

İnternetten yedek parça sipariş eden sürücülerin en yaygın zorluklardan biri, doğru parçayı almakla ilgilidir. Parça numaraları uzundur ve sipariş numarasındaki tek hanenin yanlış olması yanlış parçayı almanıza neden olabilir. Siparişinizi tamamlamadan önce daima parça numarasını kontrol ettiğinizden emin olun. İnternetten satış yapan perakendeci iade kabul etmiyor olabilir ve satın aldıktan sonra böyle bir sorun yaşamak istemezsiniz.

Kargo Ücretleri ve Vergiler Nelerdir?

İnternetten satın alacağınız otomobil parçasını mümkün olan en iyi fiyatı için araştırma yapıyor olabilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken nakliye ücretlerini ve vergi tutarlarını hesaba katmayı unutmayın. Otomobil parçaları büyüklüğüne ve ağırlığına göre nakliye fiyatlarını arttırabilir. Satın alacağınız parçanın fiyatlarını araştırdığınız gibi, bu ücretleri de hesaba katarak ödeme planınızı oluşturun. Böylece ihtiyacınız olan yedek parçayı bütçenize göre alabilirsiniz.

Yedek Parçaların İade Politikaları

İhtiyacınız olan parçayı sipariş etmek için elinizden gelenin en iyisini yapsanız bile, yanlış parçayı sipariş etme veya parçanın nakliye sırasında hasar görme olasılığı vardır. Sipariş vermeden önce şirketin iade politikasını dikkatlice inceleyin. İade kargo masraflarını da kimin ödediğine dikkat edin. Her detayı atlamamak önemlidir. Bazı durumlarda sipariş verilen ürünler yerine müşteri hizmetlerinde sorunlar çıkabilir. Böyle problemlerle karşılaşmamak ve kaliteli hizmet almak için Ertürk Motorlu Araçlar’ı tercih edebilirsiniz.

Yedek Parçanın Garantisi var mı?

En çok kullanılan ve yenilenen otomobil parçaları garantisiz satılır, ancak birçok yeni parça bir üretici garantisi ile gelir. Garanti şartlarına ve gereksinimlerine dikkat edin. Ayrıca, şirketin garanti taleplerini sorunsuz bir şekilde yerine getirip getirmediğini bilmek için internetten müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz. Bazı şirketler ne yazık ki bir garantinin reklamını yapıyor, ancak bir garanti talebinde bulunmanız durumunda size ürün konusunda destek vermiyor.
Sizin için bir otomobil parçası satın almadan önce bilmeniz gerekenleri kısaca derledik. Öğrenmeniz gereken çok şey var gibi görünse de, aramaya başladığınızda bilgileri satıcıların web sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu bilgileri gözden geçirmek için bir iki dakika harcayarak, ihtiyacınız olan uygun fiyatlı parçalar üzerinde harika bir satın alma kararı verebilirsiniz.
Tüm rehberimizi inceleyip bilgi edindiğinize göre artık doğru yedek parça seçimini Ertürk Motorlu Araçlar üzerinden seçip alabilirsiniz. Yedek parça ihtiyacınızı güvenilir ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Yedek parçalar hakkında bilgi almak için lütfen bize ulaşın.